Wycieczka edukacyjna

wpis w: Bez kategorii | 0

busDnia 23.10.2012 roku uczniowie klas 0-VI wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Krakowa.

 Uczniowie byli podzieleni na dwie grupy: klas 0-III oraz klas IV-VI obie grupy uczestniczyły w zajęciach oraz zwiedzały Muzeum Etnograficzne w Krakowie.
Grupa I wzięła udział w warsztatach pt Grzechotki, terkotki, instrumenty dęte-zrób to sam! W czasie zajęć szukali odpowiedzi na następujące pytania:
Czy dźwięki rożnych instrumentów mogą nam coś powiedzieć o ludziach i miejscach z których pochodzą? Jaką rolę odgrywa muzyka w życiu człowieka w różnych zakątkach ziemi, jak nadaje rytm jego codzienności i świętom? Czy instrumenty mogą leczyć, zaklinać zwierzęta, wyrażać emocje? Wsłuchiwanie się w rytmy ziemi, przyrody a także naszej codzienności. Obserwacja bogactwa form i ornamentów zdobiących instrumenty z całego świata.
Grupa II uczestniczyła w zajęciach pt Wszystko po krakowsku. Poszuliwali odpowiedzi na następujące pytania:
Jak żyli dawni krakowiacy i krakowianki? Gdzie w Krakowie można dzisiaj znaleźć ślady ich obecności? Jakie wydarzenia wyznaczały rytm życia ówczesnych ludzi?
Wizyta w zalipiańskiej chacie połączona z poznawaniem lokalnych opowieści i muzyki.

Po skończonych zajęciach w muzeum wszyscy udali się do Ogrodu doświadczeń gdzie przy pomocy dostępnych tam urządzeń eksperymentalnych dokonywali poznania zjawisk fizycznych i przyrodniczych.Uczniowie pod okiem instruktorów przeprowadzali eksperymenty, takie jak rozczepianie promieni słonecznych, tworzenie własnym ciałem obrazów w kalejdoskopie, przesyłanie wiadomości za pomocą telegrafu akustycznego.