Początki powstania szkoły na wsi Wola Przemykowska sięgają roku 1867. Właścicielem dóbr na tych terenach był Oswald Lebowski – Dziedzic z Przemykowa. Pierwsze zapisy w kronice szkoły to zapis jaki dokonał dziedzic Oswald Lebowski – właściciel Woli Przemykowskiej.
Wypis z kroniki: ” Za panowania Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości Cesarza Franciszka Józefa I króla Węgier, Czech, Galicji właściciel obszaru dworskiego w Woli Przemykowskiej Wielmożny Pan Oswald Lebowski widząc z jednej strony chęć mieszkańców gminy Woli Przemykowskiej do nauki, a z drugiej brak najprymitywniejszego wykształcenia u tychże, objawił życzenie założenia szkoły w tej gminie. Idąc za szlachetnym poglądem serca jako to czyniąc zadość poczuciu obowiązków Polaka – Obywatela Patrioty względem młodszej braci wieśniaków dał impuls dootwarcia w gminie źródła oświaty – szkoły, robiącnastępujący zapis na utrzymanie tejże.
Podpisany właściciel dóbr Wola Przemykowska życzy sobie iść w pomoc ludności tejże wsi w celu powiększenia oświaty u młodzieży wiedząc że koniecznie potrzebną będzie szkoła w Woli Przemykowskiej przeznacza na wieczny fundusz na utrzymanie nauczyciela przy tejże szkole gruntu swego dworskiego w łanie. Stadła położonego 4 morgi 362 sążni miary Wiedeńskiej. A to ten grunt, który jest do 1 lipca 1867 roku trzymali w połowie Mateusz Sochacki, a w drugiej połowie Jan Mikołowski. Grunt ten odstępuj od dnia dzisiejszego na własności gminy Woli Przemykowskiej w celu utrzymania nauczyciela, a zatem później najbliższą ratę przypadającą do 24 czerwca płacić ma tamże Mikołowski do Urzędu Gminy Woli Przemykowskiej.
Z przyczyny zaś że jeszcze dotąd nie ma wybudowanej szkoły postanawiam żeby ten fundusz roczny 54 reńskich waluty austriackiej składany był do depozytu dopóki szkoła wybudowaną zostanie i nauczyciel ustanowionym przy tejże szkole nie zostanie.
Wola Przemykowska 27 maja 1867 Oswald Lebowski
Właściciel Woli Przemykowskiej”
Zachęcona powyższym zapisem gmina, czując potrzebę lepszej oświaty postanowiła zaprowadzić u siebie uregulowaną naukę szkolną i w tym celu wspólnie z Wielmożnym Panem Oswaldem Lebowskim oraz duszpasterzem z Parafii Zaborów Księdzem Franciszkiem Wolffem sporządziła akt fundacyjny.
Fragmenty wypisu z kroniki:
„Akt fundacyjny
Gmina Wola Przemykowska w Parafii Zaborów w powiecie Brzeskim położona postanowiła jak świadczy wyciąg z księgi uchwał Rady Gminnej zaprowadzić u siebie uregulowaną naukę szkolną w narodowym języku i w tym celu zobowiązała się:
1.Wystawić na gruncie z pastwiska gminnego budynek szkolny wraz z pomieszkaniem dla nauczyciela, oraz dostarczyć potrzebne do nauki szkolnej sprzęty i takowe wraz z budynkiem zawsze utrzymywać w dobrym stanie.
2.(…) obok budynku szkolnego ma się mieścić ogród dla szkoły (…)
3.Wypłacać każdoczesnemu nauczycielowi wyznania Rzymsko – Katolickiego płacę roczną w ratach kwartalnych z góry w ilości 156 złotych reńskich austriackiej waluty.
4.Utrzymywać własnym kosztem stróża szkolnego (…)
5.Dostarczać dla szkoły potrzebny opał w ilości dwóch sągów drzewa jakości możliwej.
6.Wypłacać na pomniejsze wydatki szkolne rocznie 6 złotych reńskich austriackiej waluty.
7.Wielmożny Ksiądz Franciszek Wolff proboszcz w Zaborowei zobowiązuje się dać na nagrody dla dzieci rocznie 5 złotych reńskich austriackiej waluty.
(…)
Działo się to w Woli Przemykowskiej dnia 6 lutego 1872 roku.
(…)”
31 marca 1872 roku Rada Szkolna Krajowa zatwierdziła akt fundacyjny. Jesienią 1877 roku budynek szkoły został wybudowany. 1 grudnia 1877 roku rozpoczął się pierwszy rok szkolny. Początkowo szkoła była jednooddziałowa, a od 1891 roku za zgodą Rady Szkolnej Krajowej utworzono klasę nadetatową.
W 1911 roku ze względu na liczbę uczniów (350) zorganizowano w przysiółku Zamłynie jednoklasową szkołę.
Orzeczeniem Kuratorium Szkolnego Krakowskiego z 12 grudnia 1924 roku szkołę w Woli Przemykowskiej przemianowano z dwuklasowej na trzyklasową.
Od 1946 roku szkoła w przysiółku Zamłynie początkowo była sześcioklasowa, a następnie czteroklasowa. Natomiast szkoła w Woli Średniej była siedmioklasowa, a od 1966 roku ośmioklasowa. Dzieci z przysiółka Zamłynie kontynuowały naukę w klasie siódmej i ósmej w Woli Średniej.
Wieś wola Przemykowska posiadała dwie szkoły – jedną w przysiółku Zamłynie, a drugą w Woli Średniej. W 1973 roku uległa likwidacji Szkoła Podstawowa w Zamłyniu, a obwód szkolny obejmujący przysiółek Zamłynie i wieś Kopacze Wielkie został przyłączony do szkoły w Woli Przemykowskiej. Budynek szkolny cały czas był rozbudowywany. Ostatnia rozbudowa to lata 1966/1967 dobudowano wówczas dwie sale lekcyjne. Kierownikiem szkoły od roku 1954 był Bolesław Szczepanek.
W 1968 roku poczynił starania o budowę nowej szkoły. Kiedy odbyły się wybory do Sejmu i Rad Narodowych we wnioskach i planach potwierdzono, że na Woli Przemykowskiej zostanie wybudowany nowy budynek szkolny, a jego budowa rozpocznie się w trzecim kwartale 1969 roku.
Od 1970 roku dzieci uczyły się w nowym budynku szkolnym. Uroczyste otwarcie odbyło się w październiku 1970 roku. Szkoła otrzymała imię Majora Henryka Sucharskiego – dowódcy obrony Westerplatte w 1939 roku.Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonała siostra Henryka Sucharskiego – Anna Bugajska. Od 1966 roku szkoła była ośmioklasowa.
Z dniem 1 września 1999 roku wprowadzono w życie nową reformę oświatową. Szkoła stała się sześcioklasową szkołą podstawową.
Klasy I – III – Nauczanie zintegrowane
Klasa IV – Nauka według nowych programów nauczania
Klasy V, VI, VIII – kontynuacja nauki wg dotychczasowych programów nauczania.
Naukę rozpoczęło 88 uczniów. Zajęcia rozpoczęły się również w oddziale przedszkolnym.
Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.