SPOTKANIE Z LEŚNICZYM

wpis w: Aktualności | 0

Zima zbliża się wielkimi krokami. Obserwujemy zmiany w przyrodzie i pogodzie. Wiele czasu poświęcamy tym tematom na zajęciach w przedszkolu i klasach 1-3. Uczymy się jak zwierzęta przystosowuję się do tych zmian. Dużo uwagi poświęcamy ptakom, z których część odleciała, ale dużo ich zostało, a są przecież i takie, które przyleciały do naszego kraju na okres zimowy. Aby uzupełnić naszą wiedzę informacjami od prawdziwego eksperta zorganizowaliśmy prelekcję pt. „Jak dokarmiać ptaki zimą”. Na nasze zaproszenie przybył we wtorek 7 listopada St. strażnik leśny Janusz Idler z Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska.

Dowiedzieliśmy się wiele o zwierzętach zamieszkujących lasy państwowe, fachowym nazewnictwie, ochronie zagrożonych gatunków oraz dokarmianiu w okresie zimowym. Szczególnie ptaki odegrały ważną rolę w tej pogadance. Dzięki Panu leśniczemu wiemy, że dokarmiać zaczynamy dopiero, gdy śnieg i mróz uniemożliwi  ptakom samodzielne zdobywanie pożywienia. Teraz zdajemy sobie również sprawę jak dużą odpowiedzialnością jest dokarmianie ptaków, gdyż jeśli się je zacznie, trzeba kontynuować aż do wiosny. Wspólnie z dziećmi podejmiemy się tego ważnego i odpowiedzialnego zadania. W tym celu otrzymaliśmy w prezencie piękny, brzozowy karmnik, który już zawisł przed szkołą. Dodatkową atrakcję spotkania było konstruowanie budki lęgowej dla ptaków, którą zawiesimy wiosną.  Na koniec spotkania to dzieci pochwaliły się przed Panem leśniczym umiejętnością rozpoznawania ptaków podczas zabawy „Dobieganie do Kart”.

Cieszymy się, że Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska ma tak bogatą ofertę edukacyjną i już zachęceni opowieściami Pana Janusza zamierzamy na wiosnę skorzystać z lekcji terenowej na ścieżce dydaktycznej przyrodniczo -leśnej „Lasy Wierzchosławickie”. Dzieci zaciekawione opowieściami Pana leśniczego zainteresowały się zawodem leśniczego. Może któreś z nich zostanie nawet ornitologiem? Gdyż zainteresowanie ptakami wykazują ogromne.

WIZYTA LESNICZEGO – Dysk Google