MALI WIELCY ODKRYWCY

wpis w: Aktualności | 0

Od listopada do grudnia oddział przedszkolny zrealizował pierwszy z trzech etapów projektu edukacyjnego PGNiG Mali Wielcy Odkrywcy p.t. „Wynalazek kołem się toczy”. Pod koniec listopada otrzymaliśmy sporych rozmiarów pudełko naukowe od organizatora projektu, gdyż znaleźliśmy się w gronie pierwszych 400 przedszkoli zgłaszających swój udział. Dzieci otworzyły je pełne ciekawości, tym bardziej że znalazły w nim różne przedmioty, materiały i surowce, potrzebne do realizacji zajęć. Od tej pory wszystko z naukowego pudełka przedszkolaki nazywali „magicznym”.

Każde zajęcia rozpoczynaliśmy piosenką „Mali Wielcy Odkrywcy”. Zrealizowaliśmy pięć tematów. Pierwszy p.t. „Zegar”, gdzie w ciekawy sposób poznaliśmy nie tylko różne zegary i inne przyrządy do mierzenia czasu, jak również sami staliśmy się żywym zegarem, czy też skonstruowaliśmy każdy swój zegar. Na koniec powstał dzięki dzieciom z części wyjętych z naukowego pudełka bez zaglądania do instrukcji zegar ścienny. Drugie zajęcia kręciły się wokół tematu „Kręć się koło”. Tu oprócz zabaw badawczych i ruchowym powstały z materiałów recyklingowych pojazdy 4 kołowe, które na kolejnych zajęciach p.t. „Nadzwyczajny pojazd” w tajemniczych okolicznościach zaginęły w skonstruowanym przez małych budowniczych mieście  – Kołolandii. Ten problem dzieci szybko rozwiązały zamieniając się w małych wynalazców i projektując, a następnie konstruując różnorodne pojazdy z materiałów dostępnych w przedszkolu. Kolejne zajęcia „Kołowroty” zapoznały dzieci z postacią Ignacego Łukasiewicza – znanego polskiego wynalazcy. Nasi Mali Wielcy Odkrywcy  skonstruowali również  kołowroty, który następnie w swych zabawach chętnie testowali. Cykl zakończyły zajęcia p.t. „Kula” , na których po licznych zabawach zręcznościowych wykorzystujących właściwości najbardziej dostępnej w przedszkolu kuli, czyli piłki dzieci bawiły się wspólnie stworzonymi zabawkami zręcznościowymi i odgadywały tajemnice balonowej „Wańki – wstańki”.

W ten sposób nasi podopieczni bawiąc się i ucząc jednocześnie odkrywali w sobie różne talenty – szczególnie konstrukcyjne jak również rozwijali myślenie twórcze i kreatywność, uczyli się stawiania hipotez i ich weryfikowania na drodze doświadczeń. Zajęcia przyniosły dzieciom wiele radości z odkrywania świata.  Kto wie, może i jakiś wynalazca wyrośnie z tego grona małych odkrywców?

Zapraszamy do galerii zdjęć 

https://drive.google.com/drive/folders/14Z3cEMKWpy4UYn30t5U1asktNEEkBqaf?usp=sharing