103. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

wpis w: Aktualności | 0

Rocznica odzyskania niepodległości jest dla wszystkich Polaków uroczystością absolutnie wyjątkową. To wielkie święto wolności, podczas którego wspominamy ludzi i wydarzenia, dzięki którym ziściły się marzenia naszych przodków o odrodzeniu Rzeczypospolitej. Jedenastego listopada możemy, chociaż na chwilę, zatrzymać się  i zastanowić nad tym jak długa i niezwykle trudna była droga, która prowadziła do odzyskania niepodległości.

W związku z tym, że kilka miesięcy temu przypadła okrągła 120. rocznica strajku dzieci z Wrześni, uczniowie z naszej szkoły zadedykowali tegoroczną akademię niepodległościową pamięci wszystkich dzieci, które w czasie zaborów marzyły o wolnej Ojczyźnie. W trakcie montażu słowno-muzycznego nasi uczniowie przypomnieli historie niezwykle odważnych dzieci, które na przestrzeni wielu lat w różny sposób angażowały się w walkę o niepodległość. Oczywiście nigdy nie powinno dojść do takiej sytuacji, że dzieci zmuszone są aby narażać swoje zdrowie i życie. Ponad wszystko powinny czuć się bezpieczne i mieć prawo do spokojnego, szczęśliwego dzieciństwa i niezakłóconej edukacji. Niestety poprzez bardzo bolesną i dramatyczną historię naszego kraju, nierzadko działo się inaczej. Poprzez przypomnienie ich historii nasi uczniowie zapalili dla swoich rówieśników z przeszłości światełko pamięci. W trakcie występu nie zabrakło oczywiście pięknych pieśni historycznych takich jak „Rota”, „Pałacyk Michla” czy „Dziś idę walczyć Mamo”.

W środę, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o symbolicznej godz. 11.11 uczniowie ze szkół I przedszkolaki w całym kraju wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach finału akcji „Szkoła do hymnu”. My też włączyliśmy się do tej akcji.