Świąteczna kartka dla Weterana

wpis w: Bez kategorii | 0

 

ŚWIĄTECZNA KARTKA DLA WETERANA – UDZIAŁ W AKCJI ORGANIZOWANEJ PRZEZ RADIO LWÓW

Uczniowie klasy V i VI ze Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego w Woli Przemykowskiej wzięli udział w bardzo pięknej akcji organizowanej przez Radio Lwów ŚWIĄTECZNA KARTKA DLA WETERANA, której celem było przesłanie życzeń świątecznych Panu majorowi Władysławowi Dąbrowskiemu, który mieszka na stałe w Domu Spokojnej Starości w Argentynie.

Pan major zapisał wspaniałą kartę w historii Polski walcząc w czasie II wojny światowej u boku generała Władysława Andersa w II Korpusie Polski. Wcześniej wraz z rodziną przebywał w miejscowości Podgórne koło Tomska na Syberii gdzie został zesłany przez Sowietów. Po zakończeniu wojny, jego rodzinne Czyżyki znalazły się w ZSRR, a Polska w komunistycznej strefie wpływów, przez co nie zdecydował się na powrót do kraju. Dzisiaj Pan major Dąbrowski ma 99 lat i jest zbyt słaby i schorowany by przyjechać do Polski za, którą bardzo tęskni.

Nasi uczniowie przygotowali dla tego wybitnego weterana bardzo miłą niespodziankę. Na lekcji historii wykonali kartki świątecznej, które oprócz świątecznych życzeń zawierały także regionalny element związany z gminą Szczurowa. Kartki zostały wysłane na adres Domu Spokojnej Starości w Argentynie, którym opiekują się siostry zakonne ze zgromadzenia albertynów.