Andrzejki 2013

wpis w: Bez kategorii | 0

andrzej

W andrzejki jak co roku próbujemy trochę dla zabawy, a trochę serio uchylić rąbka zasłony spowijającej przyszłość. Wróżby to stary jak ludzkość sposób na oswojenie niepewnej przyszłości. Wierzono, że są dni, kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają odrobinę nieznanego.

Istnieje więc wtedy możliwość zapytać je za pośrednictwem wróżb o najbliższą przyszłość. Jakie będą zbiory, czy dopisze zdrowie, próbowano wywróżyć w czasie tzw. godów – od wigilii Bożego Narodzenia do Trzech Króli. Wróżbom miłosnym zaś sprzyjał początek adwentu. Panny wróżyły zamążpójście w wigilię świętego Andrzeja, kawalerowie ożenek w przeddzień świętej Katarzyny. Jednakże katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu.

W naszej szkole również nie brakowało wróżb, konkursów i różnych atrakcji. Dzięki życzliwości i uprzejmości strażaków z Zamłynia mogliśmy się świetnie bawić przy najnowszych hitach muzycznych jakie puszczał nam DJ. Zabawa i wróżby przeplecione były posiłkiem jaki zasponsorowali nam strażacy oraz Spółdzielnia Produkcyjno-Handlowa w Szczurowej.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowane i pomoc w zorganizowaniu andrzejek a uczniom za wspaniałą zabawę.