PRZEDSZKOLAKI CZYTAJĄ

wpis w: Aktualności | 0

Nasza szkoła w tym roku szkolnym otrzymała dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w wysokości 1875 zł na zakup książek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zakupiono 155 pozycji spośród bogatej literatury dziecięcej. W większości były to książki z serii „Czytam sobie” wydawnictwa Egmont, a także inne wartościowe pozycje dla dzieci np. seria o emocjach autorstwa Wojciecha Kołyszko, a także książki o zwierzętach, bajki i legendy polskie itd. Z wielu spośród zakupionych książek korzystamy na zajęciach wychowania przedszkolnego, a część już dzieci wypożyczyły podczas cotygodniowych wizyt w bibliotece.

Aby zachęcić dzieci do codziennego kontaktu z książką przeprowadziliśmy akcję „ Słucham, czytam, oceniam i opowiadam”. Dzieciom nawyk opowiadania pozostał i po zakończeniu akcji. Teraz same wzajemnie sobie polecają książki, rezerwują, wymieniają się opiniami i opowiadają treść książek wychowawczyni i innym dzieciom. Również bohater kilku książek spośród nowych pozycji  – troll Alojzy doczekał się swojego konkursu. Dzieci same wymyślały i opisywały jego przygody na podstawie obrazków. Powstały zabawne i fascynujące opowieści świadczące o bogatej wyobraźni naszych małych czytelników. Może wśród nich jest przyszły pisarz? Przez cały rok przedszkole włącza się w ogólnopolski projekt miesięcznika „Bliżej przedszkola” „Bajeczna księga”. Podsumowując nasze przedszkolne akcje czytelnicze i konkurs doceniono starania małych czytelników i wręczono nagrody książkowe.

Kontakt z nowymi książeczkami dopasowanymi do wieku, o ciekawej szacie graficznej, bogatymi w ilustracje i interesującą – bliską dziecku tematykę przyciągają do biblioteki zarówno przedszkolaków jak i uczniów młodszych klas, którzy również chętnie korzystają z zakupionych z programu pozycji. Mamy nadzieję, że zamiłowanie do książek, które nasza placówka buduje w dzieciach od przedszkola zaprocentuje w ich dalszej nauce, gdyż „kto czyta – żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany.”(Józef Czechowicz).