DZIEŃ POSTACI LITERACKICH

wpis w: Aktualności | 0

21 marca uczniowie Naszej Szkoły w niezwykły sposób powitali wiosnę. Klasy I-III  wiosennymi strojami i kwiatami pożegnały zimę, zaś starsi uczniowie klas IV-VIII  przygotowali prezentację ciekawych bohaterów literackich.

  Każdy chętny uczeń wcielił się w swoją ulubioną postać. Mogliśmy w klasach i na szkolnych korytarzach spotkać Ebenezera Scrooga z „Opowieści wigilijnej”, Świteziankę i Strzelca z  ballady A. Mickiewicza, Małego Księcia, Alinę z „Balladyny”, Pasterkę Zosię z II cz. „Dziadów”, Marka Winicjusza z „Quo vadis”, Łucję i Białą Czarownicę  z „Opowieści z Narnii”, Adasia Cisowskiego z powieści Kornela Makuszyńskiego, Mary Lennox z  „Tajemniczego ogrodu”, Kalego z „W pustyni i w puszczy” oraz bohaterów „Opium w rosole”: Aurelię Jedwabińską, Jankę Krechowicz i Maćka Ogorzałkę.

  Każdy przygotował odpowiednią charakteryzację oraz krótkie przedstawienie najciekawszych informacji  o postaci.  Z polonistką, Urszulą Stańczyk, uczniowie z każdej klasy odwiedzali swoich kolegów i koleżanki z innych klas, prezentując się jako dany bohater literacki.

Wszyscy bardzo poważnie podeszli do swoich zadań i pomysłowymi strojami  oraz wypowiedziami odtworzyli klimat utworów, zwrócili uwagę na najważniejsze cechy postaci.

Ponadto na szkolnej gazetce zamieszczono ciekawe informacje o różnych bohaterach literackich. Każdy uczeń może dowiedzieć się czegoś ciekawego o nich lub utrwalić już posiadaną widzę.

To zapewne świetny sposób na zachęcenie uczniów czytania, do lepszego poznawania utworów literackich oraz  „zaprzyjaźnienia” się z wybranymi bohaterami.

„DZIEŃ POSTACI LITERACKICH” przygotowała polonistka Urszula Stańczyk.