MUZEUM MOTYLI

wpis w: Aktualności | 0

W dniu 8 listopada przedszkole oraz klasy 1-3 wyruszyły wraz z opiekunami na wycieczkę do bocheńskiego Muzeum Motyli Arthropoda. Pomysł na tę wyprawę zrodził się w głowie Igorka Maja i jego mamy, podczas tworzenia opowieści na literkę „M” w Bajecznej Księdze Przedszkola. Takich pomysłów nie można marnować. Stąd i nasz wyjazd.

Dzieci wykazywały się wiedzą i zainteresowaniem  od pierwszych chwil wizyty w muzeum. Nie mogły się napatrzeć dużym, bajecznie kolorowym okazom tj. niebieski Morpho didius czy gigantom wśród motyli tj. Attacus atlas. Nowością był fakt, że motyle często udają inne zwierzęta np. Caligo Memnon – sowę, inne zaś węża a nawet krokodyla czy pingwina. Zobaczyliśmy osobniki o wzorze na skrzydłach przypominającym paski zebry tj. Zebra heliconia, czy trupiej czaszce, którą Zmierzchnica trupia główka ma na tułowiu. Gdyby Pan przewodnik nam nie pokazał, że pewne dwa listki to skrzydła Kalima inachusa, to sami nie rozpoznalibyśmy w nim motyla.  Poznaliśmy najciekawsze okazy z całego świata, ale także dowiedzieliśmy się sporo o tych, które spotykamy na naszych łąkach czy w ogródku. Za zadanie na wiosnę mamy powąchać cytrynka, gdyż jego nazwa podobno nie pochodzi od cytrynowego koloru, a od zapachu. Także bielinki, rusałka pawik, rusałka osetnik czy admirał są nam bliżej znane. Nasze słownictwo również wzbogaciło się po tym fascynującym dniu o pojęcia tj. stawonogi, hityna, posówki, ssawka ssąca itd. Nie zabrakło również informacji o innych przedstawicielach stawonogów czy cyklu życiowym motyla, który widzieliśmy na filmie. Mogliśmy też podziwiać cudownie błyszczące łuski ze skrzydeł motyli przez mikroskop. Wśród różnych nazw nasza Wiktoria znalazła swojego motyla Ornithoptera victoriae. Każdy chciał zabrać wspomnienia z Muzeum Motyli do domu, a z nimi choć małą pamiątkę z tego ciekawego miejsca.

Dodatkową atrakcją była wizyta na pobliskim drewnianym placu zabaw, gdzie dzieci mogły spalić choć trochę rozpierającej je energii. Już podczas powrotu niektórzy pytali, o to kiedy pojedziemy na następną wycieczkę? Widać w nich ciekawość i chęć eksplorowania otaczającego nas świata.