DZIEŃ POSTACI Z BAJEK 2022

wpis w: Aktualności | 0

Co roku 5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt a mianowicie – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Datę tę wybrano, gdyż w tym dniu w roku 1901 urodził się niekwestionowany król bajek animowanych Walt Disney, który prawie jak czarodziej otworzył w roku 1937 bajką „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków” wszystkim dzieciom drzwi do świata animacji.

Również i nasza szkoła z chęcią ponownie zaangażowała się w świętowanie tego dnia w piątek 4 listopada. Każdy chętny, a było ich wielu, przebrał się za swą ulubioną postać z bajki. Nie tylko najmłodsi, ale i młodzież a nawet dyrekcja, nauczyciele i personel szkoły. Była bajkowa sesja zdjęciowa prowadzona przez uczniów klasy 5 i 6, którzy pod kierunkiem Pani Renaty Fornal zdobywają pierwsze szlify fotograficzne. Wszyscy, którzy poświęcili swój czas na przygotowanie kostiumu zostali nagrodzeni pozytywnymi uwagami w dzienniku lub tak jak najmłodsi – pięknymi dyplomami od Samorządu Uczniowskiego.

Ten dzień to wyjątkowe święto szczególnie dla oddziału przedszkolnego – stąd wszystkie atrakcje i aktywności w tym dniu były związane ze światem bajek. Dzień rozpoczął się od wizyty Królewny Śnieżki, która dla upamiętnienia pierwszej bajki Disney’a przybyła do nas by przeczytać swoją historię. Dzieci z przedszkola oraz klas 1-3 ten widok zaskoczył, ale i ucieszył. Jeszcze bardziej wprawiła w zdziwienie zgromadzonych w sali przedszkolnej kolejna persona – tajemnicza Baba Jaga, która przybyła z koszem jabłek. Ale dzieci nie chciały iść za przykładem Śnieżki i wysuwając morał, z co dopiero usłyszanej bajki, nie sięgnęły po poczęstunek od obcej osoby.  Za to z chęcią wysłuchały bajki „Jaś i Małgosia”, którą przeczytała nam Baba Jaga. Gdy już jabłka zostały odczarowane znaleźli się i chętni. Następnie dzieci podzielone na dwie drużyny : Jasiów i Małgosi oraz Krasnoludków z radością przystąpiły do zawodów na najlepszego znawcę bajek. Rywalizowali dzielnie w konkurencjach sprawnościowych, odgadywaniu zagadek, rozpoznawaniu postaci z bajek czy bajkowych piosenek. Tańce krasnoludków, Smerfów, Gumisiów, Pszczółki Mai czy psów z Psiego Patrolu zakończyły rywalizację. Pod koniec zajęć przyszedł czas na twórczość plastyczną i karty pracy oczywiście inspirowane bajkami. Zapał dzieci nie ustawał do tego stopnia, że i do domu zabrały bajkowe zadania.

A na koniec Pani Kasia przy pomocy magii GIMP’a odesłała wszystkie przedszkolaki, do bajek z których przybyli. Na pewno powstałe w ten sposób zdjęcia i zgromadzone wspomnienia będą miłą pamiątką z dzieciństwa naszych podopiecznych.