231 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

wpis w: Aktualności | 0

Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii, której celem było wspomnienie tego jakże ważnego i przełomowego w naszej historii wydarzenia. Konstytucja 3 Maja została napisana i ogłoszona w 1791 roku. Były to dla naszego kraju czasy trudne i dramatyczne. Polska było już po I rozbiorze. Wielu Polaków wierzyło, ze konstytucja zreformuje i uratuje nasze państwo przed upadkiem. Niestety tak się nie stało. Cztery lata po uchwaleniu konstytucji Rzeczpospolita zniknęła z mapy Świata. Wszelkie idee, które zostały jednak zawarte w tym dokumencie przez lata pokrzepiały Polaków w walce o niepodległość, co ziściło się wreszcie po 123 latach niewoli.

Patriotyczne wystąpienie przypominające okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowali uczniowie klasy VII przy pomocy swoich kolegów i koleżanek z młodszych i starszych klas szkoły podstawowej.

Zwieńczeniem uroczystości był quiz historyczny, w którym udział wzięli uczniowie z klas od IV do VIII. Quiz dotyczył KONSTYTUCJI 3 MAJA oraz „MAZURKA DĄBROWSKIEGO” Wyniki quizu zamieszczamy poniżej:

Miejsce I – Klasa VIII (Izabela Janeczek i Adrian Zagrodnik)

Miejsce II – Klasa IV (Gabriela Śliwińska i Kamil Biś)

Miejsce III – Klasa VII (Zuzanna Giza i Magdalena Padło)

Miejsce III – Klasa V (Gabriela Krzeczowska i Filip Małocha)

Miejsce IV – Klasa VI (Jakub Śliwiński)