DZIEŃ BEZ PLECAKA

wpis w: Aktualności | 0

Akcja Samorządu Uczniowskiego!

Akcja cieszy się poparciem wielu uczniów na całym świecie i sprawia mnóstwo radości. Jednak u jej podnóża nie leży zabawa, a trud dzieci z krajów afrykańskich, które nie mając plecaków zmuszone są pokonywać codziennie kilkukilometrową lub dłuższą trasę do szkoły niosąc swoje książki i przybory w rękach bądź plastikowych torbach.

Mongai Fankam, obecnie mieszkanka USA, będąc kilkuletnią dziewczynką chodziła wraz z matką pieszo na misje do Kamerunu (szkoły w Afryce często są przy misjach), później uświadomiła sobie, że wszystkim dzieciom byłoby o wiele łatwiej przemierzać odległą drogę do szkoły, gdyby miały plecaki. Aktualnie Mongai jest znaną aktywistką na rzecz poprawy sytuacji dzieci w Afryce. Idea „Dnia bez plecaka” narodziła się, gdy Mongai za zgodą dyrektorki swojej amerykańskiej szkoły podstawowej, zorganizowała akcję, polegającą na tym, że wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przyszli w jeden dzień bez swoich plecaków i toreb, aby na własnej skórze poczuć, co muszą przeżywać codziennie dzieci z Kamerunu i innych miejsc w Afryce. Następnie zorganizowano zbiórkę plecaków, a przy okazji także przyborów szkolnych dla dzieci z Kamerunu, z którego pochodzi matka Mongai. Od 2012 roku do „Dnia bez plecaka” przyłącza się coraz więcej szkół na całym świecie i coraz więcej ludzi może uświadomić sobie z jakimi trudnościami borykają się miliony uczniów, którzy mają bardzo trudną drogę do szkoły i nie stać ich nawet na zakup plecaka. Dzięki pomysłowi Mongai już kilkadziesiąt tysięcy plecaków wraz z wyposażeniem zostało przekazanych dzieciom z Kamerunu, Republiki Zielonego Przylądka, Liberii, Malawi, Nigerii, Sierra Leone, RPA, Togo, Toronto , Ugandy, Zimbabwe i lokalnie z Północnej Karoliny.

Samorząd Uczniowski naszej szkoły BARDZO DZIĘKUJE wszystkim uczniom i nauczycielom za włączenie się w akcję „Dzień bez plecaka”. Mamy nadzieję, że przeczytanie tego artykułu skłoni Was do przemyśleń i docenicie to, że na co dzień jest Wam łatwiej nosić książki i przybory w plecaku niż w tych rzeczach, w których taszczyliście je w miniony piątek.

Jesteśmy dumni z Was i doceniamy Wasze zaangażowanie  🙂