Wyjazd edukacyjny

wpis w: Bez kategorii | 0

WYJAZD EDUKACYJNY DO OŚWIĘCIMIA (OBOZU KL AUSCHWITZ – BIRKENAU) I DO WADOWIC

W dniu 13.03.2019 r. odbył się wyjazd uczniów klasy VII i VIII z naszej szkoły oraz uczniów klas VII, VIII i III gimnazjum w Zaborowie do Oświęcimia, w którym znajduje się niemiecki obóz zagłady KL Auschwitz – Birkenau. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, które wraz z przewodnikiem odbyły kilkugodzinny „spacer pamięci” po wielkim cmentarzysku jaki pozostał po zagładzie kilku narodów, której dokonały Niemcy w czasie II wojny światowej.

Podczas spaceru młodzież szkolna mogła między innymi zobaczyć celę śmierci św. Maksymiliana Kolbe, „Księgę imion” zawierającą nazwiska wszystkich pomordowanych Żydów, baraki obozowe, w którym przebywali więźniowie, bramę wjazdową z napisem „Arbeit macht frei”, plac apelowy, szubienicę dla więźniów uciekinierów, a także ruiny krematoriów.

Wizyta na terenie dawnego niemieckiego obozu wywarła na nas wszystkich bardzo duże wrażenie. Należy podkreślić, że wszyscy zachowali godną postawę, stosowną do miejsca, które mogli zwiedzić.

Ostatnim punktem wyjazdu była krótka wizyta w Wadowicach, miejscu urodzin Karola Wojtyły późniejszego papieża Polaka – Jana Pawła II, uczniowie widzieli dom w którym się wychował i mieszkał późniejszy ojciec święty, zwiedzili rynek i zjedli ze smakiem słynne „papieskie kremówki” w cukierni, w której papież po maturze chodził na kremówki..