Światełka Pamięci

wpis w: Bez kategorii | 0

ŚWIATEŁKA PAMIĘCI NA MOGIŁY NASZYCH RODAKÓW NA KRESACH. 1 Listopada w Uroczystość Wszystkich Świętych udamy się na groby naszych bliskich, by podkreślić pamięć, na grobach zapalimy znicze. Nie zapominamy o naszych bliskich, wciąż trwają w naszej pamięci, a skromne światełko jest zawsze dobrym tego symbolem.

W tym szczególnym okresie większość cmentarzy w Polsce będzie rozświetlona. Jest jednak wiele polskich mogił, które znajdują się na dawnych Kresach Rzeczpospolitej, a więc dzisiaj już poza granicami Polski. Kiedyś tam była Polska, tam żyli i umierali nasi Rodacy, nierzadko krewni. Niestety jeszcze do niedawna znaczna część mogił na Kresach pozostawała nieupamiętniona. Sytuacja od jakiegoś czasu wyraźnie się jednak zmienia. Dzięki patriotycznym organizacjom, szkołom i ludziom dobrej woli, co roku na dawne Kresy ( Litwa, Ukraina, Białoruś ) zawożone zostają bardzo duże ilości zniczy, którymi upamiętniane zostają polskie mogiły.

 

W tym roku, nasi uczniowie również włączyli się w akcję upamiętniania Polaków, którzy zostali pochowani na Kresach. Wykazali  przy tym wielkie serce, postawę patriotyczną i ofiarność. Zebrana została bardzo duża ilość zniczy, która przy pomocy Klubu Historycznego im. płk Łukasza Cieplińskiego – Tarnów oraz Stowarzyszenia  Pomocy Polakom we Lwowie i okolicach – Tońko i Szczepko zostanie dostarczona na polskie cmentarze na Ukrainie. Szczególnie podziękowania dla klasy VIII, która wspaniale koordynowała przebieg akcji.