Narodowe Święto Niepodległości

wpis w: Bez kategorii | 0

dzien niepodleglosci11 listopada to dzień, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Data ta jest symbolem odrodzenia się państwa polskiego po 123 latach niewoli.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym, a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Święto obchodzone jest w całym kraju, lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

My również świętujemy ten dzień, składając hołd tym, którzy walczyli o Polskę dlatego dnia 10 listopada 2011 roku uczniowie klasy VI pod kierunkiem Pana Krzysztofa Żurek przygotowali uroczystą akademię w trakcie, której przedstawili drogę Polski do niepodległości. Przypomnieli najważniejsze daty i wydarzenia historyczne oraz losy ludzi walczących o ojczyznę. Zaprezentowane pieśni patriotyczne i legionowe nadały akademii uroczysty i podniosły charakter.